Aktualności

Sędzia Paweł Juszczyszyn laureatem Nagrody im. Edwarda J. Wende przyznanej po raz piętnasty

Fot. Tomasz Kaczor, materiały organizatora (Fundacja dla Polski).

19 października 2023 r. w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Edwarda J. Wende. Laureatem został sędzia Paweł Juszczyszyn. „Droga pana sędziego wiodła z Morąga, gdzie się urodził i wychował, przez Wydział Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, aplikację sądową i asesurę w Biskupcu i Mrągowie, aż do Sądu Okręgowego w Olsztynie, gdzie zmierzył się z wyjątkowym na drodze sędziego testem wewnętrznej niezależności, siły własnych przekonań i wierności sumieniu sędziowskiemu” – mówił w laudacji mec. Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Wyróżnienie dla inicjatywy lub instytucji/organizacji za działalność spójną z ideą Nagrody, przyznane po raz trzeci – trafiło do inicjatywy Tour de Konstytucja.

 „Władze przychodzą i odchodzą – dlatego warto być przyzwoitym. Pamiętam, jak wypowiadałem to zdanie chwilę po tym, jak zostałem odsunięty od orzekania, podczas manifestacji zorganizowanej pod gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości w grudniu 2019 roku. Ten tydzień, rozpoczęty wyborczą niedzielą, blisko 3 lata później, pokazał, jak bardzo zdanie to jest nadal aktualne. Nagroda, którą dziś otrzymałem, szczególnie mocno mnie wzrusza – ponieważ wydaje mi się, że mec. Wende kierował się  podobnymi wartościami” – powiedział sędzia Paweł Juszczyszyn.

Kapituła Nagrody Edwarda J. Wende wskazała na odwagę sędziego Pawła Juszczyszyna w obronie godności ludzkiej, praw i wolności, sprawiedliwości oraz odwagę w obliczu represji ze strony aparatu politycznego. „O tym, kim jest i czym kieruje się pan sędzia Paweł Juszczyszn, najlepiej mówią słowa patrona Nagrody, mecenasa Edwarda Wende, który – zapytany, czy bał się brać udział w procesach politycznych – odpowiedział: To nie była kwestia odwagi, tylko uczciwości i przekonań” – mówił w laudacji na cześć laureata mec. Mikołaj Pietrzak. „Mimo trwającego niemalże dwa i pół roku zawieszenia i wynagrodzenia obciętego o 40%, mimo postępowania dyscyplinarnego, innych większych i mniejszych szykan, pan sędzia nie cofnął się, ani o krok (…). Myślę że dzisiejsza nagroda potwierdza, że jest Pan bohaterem nie tylko środowiska sędziowskiego i olsztyńskiego, ale polskim, europejskim” – dodał mec. Mikołaj Pietrzak.

 „Mój ojciec i patron Nagrody mówił, że przyzwoity prawnik, obywatel i patriota jest gotów zawsze i niezależnie od okoliczności bronić ludzi i tego w co wierzy, być wiernym zasadom, prawu i porządkowi demokratycznego państwa prawnego” – mówił mec. Jakub Wende. „Nie mam wątpliwości, że właśnie te cechy uosabia tegoroczny laureat Nagrody im. Edwarda J. Wende, pan sędzia Paweł Juszczyszyn” – podkreślił mec. Jakub Wende.

Wyróżnienie dla inicjatywy lub instytucji/organizacji działającej na rzecz wzmacniania wartości, które promuje Nagroda Wende, takich jak wierność zasadom, porządkowi demokratycznego państwa prawnego oraz ideałom konstytucyjnym – trafiło do inicjatywy Tour de Konstytucja, która po raz trzeci w tym roku przemierzyła Polskę, organizując spotkania z obywatelkami i obywatelami wokół Konstytucji. W tym roku Tour de Konstytucja odbywał się pod hasłem „Głosuję na Polskę”, a na spotkaniach z Konstytucją przybliżano dodatkowo temat praw wyborczych i systemu wyborczego, mobilizując do udziału w wyborach.

„Jestem wdzięczny Kapitule Nagrody za wyróżnienie dla inicjatywy Tour de Konstytucja. Cieszy mnie jako społecznika to, że ludzie ostatniej niedzieli wyborczej uwierzyli w swoją sprawczość i siłę swojego głosu. Chcę myśleć, że także działania, prowadzone od 3 lat pod szyldem projektu Tour de Konstytucja – obok wielu innych – przełożyły się na tę wielką obywatelską mobilizację” – powiedział Robert Hojda, szef inicjatywy Tour de Konstytucja i prezes Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Honorowe wyróżnienie przyznawane w ramach Nagrody im. Edwarda J. Wende w poprzednich latach otrzymały inicjatywa Wolne Sądy oraz inicjatywa Nasz Rzecznik.

Zarówno Nagroda im. Edwarda J. Wende, jak i Wyróżnienie w tym roku miały wymiar finansowy. Wyróżnienie dla Inicjatywy ufundował Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca, który wspiera działania obywatelskie dzięki środkom przekazanym przez obywateli.

Organizatorem i gospodarzem Nagrody im. Edwarda J. Wende jest Fundacja dla Polski. Partnerami Nagrody są Naczelna Rada Adwokacka, Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie oraz Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca. Partnerami medialnymi Nagrody są dziennik Rzeczpospolita, telewizja TVN24 i radio TOK FM. Partnerem wspierającym jest Wydawnictwo C.H.Beck.

Więcej informacji o nagrodzie dostępnych na stronie: https://www.fdp.org.pl/nagrodawende