Aktualności

Seminarium „Dobry Testament” – spadki i zapisy w filantropii

dobry_testament

Seminarium „Dobry Testament” – spadki i zapisy w filantropii

18.6.2015 r. w Centrum Okopowa w Warszawie odbędzie się seminarium o testamentach „Dobry Testament” organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu.

W seminarium wezmą udział przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych. Wśród prelegentów będą Robert Kawałko – wiceprezes PSF, Markus Aichelburg-Rumerskirch – autor kampanii testamentowej w Austrii, Richard Radcliff – fundraiser z ponad 35-letnim stażem, ekspert kampanii testamentowych oraz dr Konrad Osajda, ekspert prawa spadkowego, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

Kwietniowe seminarium zainauguruje ogólnopolską kampanię społeczną „Dobry Testament”. Jej celem jest zwiększenie świadomości Polaków odnośnie możliwości przekazywania w testamentach zapisów na rzecz organizacji pozarządowych. Kampania będzie ponadto zmierzać do edukacji Polaków w dziedzinie prawa spadkowego, co w efekcie doprowadzi do podejmowania przemyślanych decyzji testamentowych oraz zmniejszy koszty spraw sądowych dotyczących testamentów. Istotnym celem kampanii jest promocja organizacji pozarządowych, które w swoich działaniach zachowują transparentność i etyczność.

Powodem organizacji kampanii „Dobry Testament” jest działalność polskich organizacji pozarządowych, która inaczej niż zagranicznych, uzależniona jest w dużym stopniu od dotacji z budżetu państwa i funduszy unijnych. Ograniczona ilość pozyskanych w ten sposób środków finansowych zawęża zakres podejmowanych przez nie działań oraz uniemożliwia zatrudnianie ekspertów, zapewniających profesjonalizację trzeciego sektora. Jedną z najbardziej skutecznych metod zmiany tej sytuacji jest zwiększenie zaangażowania osób fizycznych w działalność charytatywną i zachęcenie ich do regularnego wspierania organizacji pozarządowych. Można to robić na wiele sposobów – jednym z nich jest zapisywanie swojej woli w testamentach.

Do wzięcia udziału w seminarium zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych z całej Polski. Zgłoszenia można dokonać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu.